چک های قدیمی جمع آوری می گردد

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران- با توزیع چک های جدید از ابتدای سال آینده و اجباری شدن ثبت در سامانه صیاد، چک های فعلی و موجود در بازار طبق روال سابق کارسازی می شوند و بانک مرکزی نیز در یک زمان مشخصی اقدام به جمع آوری این چک ها می نماید تا چک های جدید جایگزین شوند.

چک های قدیمی جمع آوری می گردد

به گزارش موسیقی با امیر به نقل از ایسنا، در راستای اجرای قانون جدید چک و به دلیل عدم فرهنگ سازی و آشنایی بانک مرکزی در ابتدا ثبت چک در سامانه صیاد را به صورت اختیاری شروع کرد.

اما با توزیع دسته چک های جدید از ابتدای سال آینده، ثبت چک در سامانه صیاد اجباری می گردد که در این بین تکلیف و سرنوشت چک های طرح قدیم مورد سوال قرار می گیرد و در این زمینه، بانک مرکزی در آینده، چک های موجود را جمع آوری و با چک های جدید جایگزین می نماید که در این خصوص، فرجه زمانی مناسب را در اختیار مشتریان قرار می دهد تا مسئله ای به وجود نیاید.

همچنین، تا زمان اجرایی شدن کامل قانون جدید چک، چک های فعلی در شبکه بانکی کشور طبق روال سابق کارسازی می شوند. به عبارت دیگر، تا زمانی که فردی تنها یک برگ از دسته چک قدیمی هم داشته باشد، آن چک طبق روال و فرآیندهای قانون سابق چک کارسازی می گردد.

علاوه بر این، اگر تاریخ وصول چک طرح قدیمی برای سال آینده هم باشد، باز آن چک طبق روال پیشین نقد می گردد و پشت نویسی چک های موجود برای انتقال، طبق روال قبلی ادامه دارد اما انتقال چک های جدید باید به وسیله سامانه صیاد انجام گردد.

در حال حاضر چک های فعلی امکان ثبت اختیاری در سامانه صیاد را دارند تا دارندگان این قبیل چک ها با روال ثبت و نقل و انتقال چک در این سامانه تا زمان اجباری شدن آشنا شوند.

از آنجا که وظیفه ثبت چک در سامانه صیاد برعهده صادرکننده چک است و ذینفع چک نیز آن باید آن را تایید کند که صادرکننده چک می تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک وی را صادر نموده و با استفاده از سیم کارت متعلق به خود به وسیله برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی 16 رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شده و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی نفع را وارد کند.

گیرنده چک نیز می تواند با در اختیار داشتن هریک از کارت های بانکی خود و سیم کارت متعلق به خود، به وسیله برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی 16 رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شده و اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک تطبیق داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند. پس از تائید چک، گیرنده می تواند چک ثبت شده را به ذی نفع جدید منتقل کند.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "چک های قدیمی جمع آوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک های قدیمی جمع آوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید